مقالات

پاسپارتو چیست؟

پاسپارتو چیست؟

پاسپارتو نوعی قاب است که خواستگاه آن کشور فرانسه است و به شکل Passepartout نوشته می شود و در انگلیسی به آن Mat می گویند. البته در ایران اصطلاح فرانسوی آن رایج است و به همین عنوان شناخته می شود.

امروزه پاسپارتو در تابلوها به عنوان عنصری جدا ناپذیر تبدیل شده و سبب می شود بیننده توجه بیشتری به اثر داشته و علاوه بر جلوه بیشتر ، شکوه و زیبایی دو چندانی را در چشم مخاطب بیافریند.

کاربرد پاسپارتو

پاسپارتو بیشتر برای دو هدف مورد استفاده قرار می گیرد :

1- عمق بخشی به تصویر به واسطه حاشیه سازی و افزایش تجسم بصری

2- جلوگیری از آسیب به تصویر به دنبال ایجاد فاصله میان قاب ، شیشه و تصویر

رنگ و اندازه پاسپارتو

معیار اندازه پاسپارتو عرض طرح اصلی است. اندازه متداول در طراحی پاسپارتو معمولا نصف و یا یک چهارم اندازه طرح اصلی است.

انتخاب رنگ پاسپارتو برای یک اثر کار آسانی نیست و نیازمند دانش تخصصی در زمینه زیبایی شناسی است. اما به طور معمول از رنگی متناسب با رنگ طرح اصلی استفاده می شود. با این وجود متخصصان این حوزه ممکن است در مواردی از رنگ های متضاد نیز استفاده کنند.

رنگ های به کار رفته در پاسپارتو عموما زمینه ساده دارند و رنگ های مشکی و سفید در آن کاربرد بیشتری دارد.

جنس پاسپارتو

کارهای هنری که از پاسپارتو استفاده می کنند تنوع زیادی دارند و باتوجه به متریال کلی کار می توان برای پاسپارتو از مواد متفاوتی استفاده نمود؛ با این حال مقوا و پارچه پر کاربردترین متریال های استفاده شده برای پاسپارتو هستند.

محل قرارگیری پاسپارتو

شیوه چیدمان قالب که مورد استفاده بیشتر هنرمندان است قرارگیری پاسپارتو در حاشیه و گذاشتن طرح اصلی در مرکز است. با این حال این موضوع سلیقه ای است و هنرمند یا طراح قاب می تواند طرح اصلی را در ناحیه ای به غیر از مرکز استفاده کند و یا به نوعی تناسب را در حاشیه ها نوع دیگری باز تعریف کند.

جمع بندی

پاسپارتو را می توان در تابلوهای نقاشی ، عکس و محصولات صنایع دستی مشاهده کرد. به کارگیری از آن در اطراف طرح اصلی خوانایی اثر را بیشتر می کند و علاوه بر محافظت از آن کمک می کند تا مخاطب ارتباط بیشتری را با تصویر بگیرد. برای مطالعه مقالات بیشتر در این زمینه می توانید به مجله خبری دانژه مراجعه کنید…

شما می توانید برای مشاهده محصولات دانژه با قاب پاسپارتو به فروشگاه دانژه در اینجا مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *